28. szám 2019.07.03.

Egyesületünk hírei
1. Nyári szünet a Békéscsabai klubban
2. Elmarad Orosházán a júliusi kihelyezett ügyfélfogadás 
3. Gyulai klub kirándulása Kecskemétre 
4. Átadtuk az iPhone telefonokat 
5. Tanulmányi támogatás diákok számára
6. Egyesületünk 2019.II. negyedéves tevékenysége, programjai
***
MVGYOSZ hírei Közlekedést érintő intézkedése
7. Közlekedést érintő intézkedések
8. Július 1-jétől elérhető a Távszem ügyfélszolgálata
9. A segédeszközbolt az alábbi napokon zárva tart
***
Vendégoldal
10. Csaba Nap a Szent István téren 2019.07.06-án
***
Egyesületünk hírei
1. Nyári szünet a Békéscsabai klubban. A Békéscsabai klub július és augusztus hónapban szünetel.
 
2. Elmarad Orosházán a júliusi kihelyezett ügyfélfogadás. A kihelyezett július 9-ei ügyfélfogadás szabadság miatt elmarad. A következő ügyfélfogadás dátuma 2019. augusztus 13 (kedd).
 
3. Gyulai klub kirándulása Kecskemétre. 2019 július 9-én kedden Gyulán az Erkel Ferenc Művelődési Házban nem lesz klub foglalkozás! Helyette Kecskemétre kirándulunk. Indulás: 2019.07.09-én kedden reggel a Gyulai Autóbuszpályaudvar 4-es kocsiállás 5,15 induló Békéscsabai járattal. Békéscsabáról a 6,00 induló Kecskeméti járattal a 3-as kocsiállásról. Kérem, mindenki gondoskodjon magának egész napi élelem és folyadék ellátásáról. A tagsági igazolványt mindenki hozza magával, mert szükséges a Cifra Palota belépőjéhez.
 
4. Átadtuk az iPhone telefonokat. - Az első körben, 22 db iPhone telefont, tudunk ki osztani a pályázók közt.
- A második körben a fennmaradó 16 db iPhone telefon kiosztásáról is tájékoztatni fogjuk időben a nyertes pályázókat.
 
5.Tanulmányi támogatás diákok számára.
Az Egyesületünknél nyilvántartott látássérült kiskorú gyerek, vagy fiatal tagunk kérheti, aki megkezdi a 2019/2020-as tanévet.
Igények beadási határideje: 2019. augusztus 21, mely az Egyesület irodájában beszerezhető formanyomtatványon nyújtható be, vagy letölthető a honlapunkról. A támogatás kifizetése az elbírálásról szóló írásos kiértesítést követően történik az iskolalátogatási igazolvány ellenében.
 
6. Egyesületünk 2019.II. negyedéves tevékenysége, programjai
- 04. 02. MVGYOSZ „TÁVSZEM” projekt keretében megyei mentorok felvétele, megbízása..
-  04. 03. Kreatív foglalkozás Egyesületünk szervezésében.
- 04. 08. Rehabilitációs mentorok képzése Gyomaendrődön.
- 04. 09. Klubfoglalkozás Gyulán.
- 04. 09. MVGYOSZ mentorképzés.
- 04. 09. Narrációs színházi előadás, az FSZK „szülősegítő” projektjének záró rendezvénye..
- 04. 10. Klubfoglalkozás Békéscsabán.
- 04. 10. 3 fő részvétele az MVGYOSZ EET ülésén.
- 04. 10. Részvétel az MVGYOSZ centenáriumi kvíz-játékának díjátadó ünnepségén.
- 04. 10 -12. Rendezvényszervező képzés, részt vett 3 fő.
- 04. 15. Tolerancia nap Mezőberényben.
- 04. 16. Klubfoglalkozás Orosházán.
 04. 16. Narrációs előadás a Jókai Színházban.
- 04. 17. Kihelyezett félfogadás Gyulán.
- 04. 18.Megyei küldöttgyűlés.
- 04. 25. Megyei elnökségi ülés.
- 04. 9-30. MVGYOSZ mentorképzés.
- 05. 02. Klubfoglalkozás Szeghalmon.
- 05. 06-09. Kirándulás Ausztriába.
- 05. 08. Gasztronómiai délután Egyesületünk szervezésében.
- 05. 14. Klubfoglalkozás Gyulán.
- 05. 14. Kihelyezett félfogadás Orosházán.
- 05. 14. SOS kft. igazgatójának tájékoztatója.
- 05. 15. MVGYOSZ mentorképzés.
- 05. 16. Hajókázás Budapesten Békéscsaba körzeti csoport szervezésében.
- 05. 16. 8 fő részvétele a Jókai Színház nyilvános főpróbáján.
- 05.16. Egyesületünknek felajánlott 2015. évi SZJA 1% felhasználásának elszámolása a NAV felé.
- 05. 17. 2019. évi országos küldöttgyűlés.
- 05. 20. A 2018. évi közhasznúsági melléklet beküldése az OBH-hoz.
- 05. 21. Klubfoglalkozás Orosházán.
- 06. 21. A Békés Megyei Kormányhivatallal kötött együttműködési megállapodás aláírása.
- 05. 22. Szakmai tapasztalatcsere JNKSZ Megyei Egyesületnél.
- 05. 23. Kirándulás Budapestre megyei szervezésben.
- 05. 23. Érzékenyítő program Orosházán, az Egyesített Szociális Intézményben megtartott rendezvényen.
- 05. 27. Érzékenyítő program Békéscsabán, egészségnapon.
- 05. 31. Megyei választó küldöttgyűlés.
- 06. 04. Esély nap Békéscsabán, az Andrássy Gimnáziumban szervezett sport napon.
- 06. 04. Klubfoglalkozás Békéscsabán, közös csobbanás az Árpád fürdőben.
- 06. 05. MVGYOSZ mentorképzés..
- 06. 05. Irodalmi délután Egyesületünk szervezésében.
- 06. 06. A beérkezett iPhone pályázatok elbírálása.
- 06. 07. Fővárosi Kormányhivatal és a Magyar Államkincstár helyszíni ellenőrzése a megváltozott munkaképességű munkatársak támogatásának felhasználásáról.
- 06. 11. Klubfoglalkozás Gyulán.
- 06. 11. Kihelyezett félfogadás Orosházán.
. 06. 12. MVGYOSZ mentorképzés.
- 06. 14. A JNKSZ Megyei Egyesület munkatársainak viszont látogatása.
- 06. 17. Az elnöki munkával kapcsolatos dokumentációk teljes körű átadás-átvétele.
. 06. 17-18. MVGYOSZ mentorképzés.
- 06. 18. Részvétel az MVGYOSZ elnökségi ülésén.
- 06. 19. Kihelyezett félfogadás Gyulán.
- 06. 20. Megyei elnökségi ülés.
- 06. 21-23. Kirándulás Nyíregyházára, Orosháza körzeti csoport szervezésébe.
- 06. 24. Az Egyesület alapszabály módosításának beküldése a gyulai Törvényszék részére.
. 06. 25-27. MVGYOSZ mentorképzés.
- 06. 27. A szerződések felolvasása és az iPhone telefonok átadása a nyertes pályázóknak.
- 06. 28. A szerződések felolvasása és az iPhone telefonok átadása a nyertes pályázóknak.
 
- Heti rendszerességgel az Egyesület hírlevelének elkészítése, közé tétele.
- Az Egyesület és az orosházi körzeti csoport kultúrcsoportjának próbája hetente.
 
 
MVGYOSZ hírei

7. Közlekedést érintő intézkedések
 Ezen a héten két közlekedéssel kapcsolatos üggyel is foglalkoztunk. A minisztérium mellett a MÁV elnök-vezérigazgatójához fordult az MVGYOSZ a budapesti pályaudvarok, állomások felújítása kapcsán. Mint ismeretes jelenleg is több vasúti létesítmény – köztük a Keleti pályaudvar – felújítása zajlik a főváros területén. A szövetség ennek okán első ízben 2019. május 15-én kereste meg levélben az Innovációs és Technológiai Minisztérium Piacfelügyeleti és Utasjogi Főosztályának főosztályvezetőjét, valamint a minisztérium Piacfelügyeleti és Utasjogi Főosztály Vasúti Igazgatási Szervének vezetőjét. Ekkor arra vonatkozóan kértünk tájékoztatást, miként valósul meg a beruházás során a látássérült utasok akadálymentes közlekedését, tájékozódását megkönnyítő taktilis vezetősávok kialakítása. A minisztérium válaszlevelében a MÁV Zrt.-től kapott információk alapján arról tájékoztatott, hogy a vasút társaság tervezi új taktilis és veszélyt jelző sávok kialakítását az újra aszfaltozott járófelületeken. A megvalósításhoz szükséges tervezés folyamatban van. Mint írták, a MÁV Zrt. a terveket rövid időn belül egyeztetni fogja az érintett szervezetekkel. Mivel sem ebben a konkrét kérdésben, sem pedig a MÁV által a budapesti pályaudvarokon, állomásokon folytatott egyéb felújításokkal kapcsolatban a mai napig nem adott tájékoztatást, holott tudomásunk van arról, hogy azok jelenleg is zajlanak, ezért ezúttal a MÁV elnök-vezérigazgatójához fordultunk megkeresésünkkel. Felhívtuk a figyelmet a vasúttársaságokra, illetve állomások üzemeltetőire vonatkozó rendelkezésekre:
Az Európai Parlament és a Tanács vasúti személyszállítást igénybe vevő utasok jogairól és kötelezettségeiről rendelkező 1371/2007/EK rendelete a hozzáférhetőséggel kapcsolatban kötelezettséget rögzít az állomások, a peronok, a járművek és más létesítmények fogyatékos emberek részére történő hozzáférhetővé tételére vonatkozóan.
A Fot. (1998. évi XXVI. törvény) alapján a fogyatékos személyek számára biztosítani kell a közszolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférést. A törvény 8. §-a szerint a közlekedési rendszereknek, továbbá a tömegközlekedési eszközöknek, utasforgalmi létesítményeknek – beleértve a jelző- és tájékoztató berendezéseket is – alkalmasnak kell lenniük a fogyatékos személy általi biztonságos igénybevételre.
Hangsúlyoztuk, hogy a felújítás, beruházás során már a tervezés fázisában figyelemmel kellene lenni az akadálymentesítés szempontjaira, és arra, hogy a látássérültek számára legmegfelelőbb módon kerüljön kialakításra az adott létesítmény, jelen esetben a vasút állomások, pályaudvarok. Ha utólag, már a felújítás megtörténtét követően derül fény arra, hogy az akadálymentesítésre esetleg mégsem megfelelően került sor, akkor ez a beruházónak további költségeket, munkálatokat, a látássérült utasoknak pedig további nehézségeket okoz a közlekedés, tájékozódás során.
Megkeresésünkben, melyet az Innovációs és Technológiai Minisztérium részére is továbbítottunk, egyfelől részletes tájékoztatást kértünk a Budapesten zajló felújításokra vonatkozóan, illetve kezdeményeztük annak lehetővé tételét, hogy akadálymentesítéssel foglalkozó szakembereink ellenőrizhessék, véleményezhessék az akadálymentesítésre vonatkozó terveket, valamint a már megvalósult munkálatokat.
A helyi utazási kedvezmény érvényesítésével kapcsolatban a Fővárosi Önkormányzat Polgármesteri Hivatalához fordultunk. Szövetségünknél több látássérült utas kérte közbenjárásunkat annak érdekében, hogy amennyiben kizárólag Budapesten történő közlekedéshez a MÁV-START Zrt. járatait veszik igénybe, akkor ne kelljen kedvezményes jegyet váltaniuk a MÁV-START meghatározott vonataira, ide értve a Kőbánya-Kispest és Nagyvárad tér közötti M3 metrószakasz felújításának ideje alatt a Budapest-Nyugati – Ferihegy vagy ennek belső viszonylatában közlekedő járatokat is, ugyanis egyébként látássérültségük okán a fővárosi helyi közlekedésre díjmentesen jogosultak. Ez a gyakorlat különösen annak fényében tekinthető aggályosnak, hogy tudomásunk szerint a fővárosi helyi közlekedésben léteznek olyan bérlet típusok, amelyek a közforgalmú személyszállítási utazási kedvezményekről rendelkező 85/2007. (IV. 25.) kormányrendelet által meghatározott jogosultak számára lehetővé teszik a főváros területén a MÁV-START Zrt. járatainak bizonyos feltételek szerinti használatát oly módon, hogy arra nem szükséges külön jegyet váltani, hanem azokra a bérletek érvényesek.
Az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról rendelkező 2003. évi CXXV. törvény értelmében, az egyenlő bánásmód követelményébe ütköző helyzet megoldása érdekében kezdeményeztük olyan gyakorlat kialakítását, hogy a kormányrendelet alapján kedvezményre jogosult látássérült, illetve súlyosan fogyatékos utasok más jogosultakkal azonos módon, külön jegyvásárlás nélkül vehessék igénybe helyi közlekedésük során a MÁV-START Zrt. járatait.
Gulyásné dr. Bölkény Ágota
jogtanácsos
 
8.Július 1-jétől elérhető a Távszem ügyfélszolgálata
Gőzerővel folynak a Távszem szolgáltatás optimalizálási munkálatai. Az ügyfelek számára elsőként a Távszem ügyfélszolgálata lesz elérhető, amely július 1-jén reggel 8 órakor nyílik meg, és ezt követően munkanapokon 8 órától 16 óráig fogadja a hívásokat, e-maileket és a személyes megkereséseket.
Ezzel párhuzamosan tovább zajlik a Távszem szolgáltatás csiszolgatása. A Távszem alkalmazás béta változatának tesztidőszaka június 17-én elindult, azóta több olyan észrevételt és szakmai javaslatot továbbítottunk a fejlesztők számára, amelyek a látássérült ügyfelek kényelmét, az alkalmazás használhatóságát és a felhasználói élmény növelését szolgálják.
A tesztelést az MVGYOSZ munkatársai és az egyesületi mentorok folyamatosan végzik. Terveinknek megfelelően július hónap során válik mindenki számára elérhetővé a Távszem szolgáltatás. Az elmúlt hónapokban magas fokon kiképzett Távszem operátorok már alig várják, hogy segíthessenek önöknek. 15 nagyszerű szakemberrel – 13 operátorral és 2 ügyfélszolgálati munkatárssal – bővült az MVGYOSZ, a képzést követő záróvizsgát valamennyien sikeresen letették.
A visszaszámlálás hamarosan elindul, addig is július 1-jétől kérdéseikkel keressék ügyfélszolgálati munkatársainkat – Benedek Zoltánt és Morid Kiarash-t – a következő elérhetőségeken:
telefon: +36(1)384-8440 vagy +36(30)505-2867, e-mail: info@tavszem.hu
Nagyné Berke Mónika
Távszem projekt szakmai vezetője
 
9. A segédeszközbolt az alábbi napokon zárva tart
2019. július 1-12.
2019. augusztus 5-9.
Megértésüket köszönjük!
Koczkásné Tóth Csilla
szolgáltatási centrum vezető
 
***
 
Vendégoldal

10. Csaba Nap a Szent István téren 2019.07.06-án
„Harruckern„ történelmi emlékút Békéscsabán 2019. július  6-án, CSABA napján.
Találkozás a Szent István téren, a Városháza előtt, beszállás a vonatba .
Utazás  Dottóvonattal a Molnárházig , ahol polgármesteri fogadópálinka, köszöntő, pogácsafalatok.
„Csaba legendája ” az újra telepítés évfordulójára megjelent könyv  rövid változatának bemutatása zenével, 15 percben. ( szerző: Bagdi László, zene : Dinnyés József )
                     Séta a Meseházba  kényelmesen ,tíz perc alatt.
 Meseházi fogadás pásztorfurulyaszóval, közben friss limonádé az udvaron .Háziasszony : Veress Krisztina intézményvezető, háziember: Pálinkás Tamás
A Meseházban megcsodálhatjuk Schéner Mihály Kossuth díjas képzőművész alkotásait és Lenkefi Konrád bábművészetének emlékeit.
 Lovas szekerekkel a Szlovák Tájházba.
Tájházbemutató : Lészkó Attila házi gazda.
       Szlovák népzenei  élmény tíz percben :a „ Ruzsicska„ együttesműsora,  frissítő ,majd régimódi szlovák desszert… kóstolója.
Könnyű séta a nagytemplomig. Megálló és csabai kolbász kóstolgatás a hagyományőrző tájházban, Knyihár– ízek …tíz percben.
Az Evangélikus Nagytemplom a presbiter-építész  Ábelovszky László szemszögéből.
A Csaba napi program  a regisztrálóknak Csaba napján INGYENES !!
Az emlékút Dottóval10, 11, valamint 13 és 14 órakor indul a Városháza elől !
A teljes program két és fél óra – tele élménnyel !!
Csaba napján ,a  Békéscsabai Hagyományőrző Kulturális Kör ajánlásával . 

2021 Vakok és Gyengénlátók Békés Megyei Egyesülete - Készítette: PixelRain.hu