Egyesületünk bemutatása

A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége Békés Megyei Szervezete 1954-ben alakult meg. Az országos szervezet törekvése az volt, hogy elsősorban összefogja a vak és gyengénlátó embereket, érdekvédelmük, rehabilitációjuk ellátásában maximális segítséget nyújtson.

A társadalmi és gazdasági változások folyamata tette szükségessé, hogy a Békés megyében élő emberek önálló szervezetet alapítsanak, mely az addigi célokat is felvállalta, ugyanakkor kiegészítette azt azzal, hogy erőteljesebben támogassa a vakok és gyengénlátók társadalmi beilleszkedését és elfogadtatását az egészségesek társadalmába.

Egyesületünk 2004. júniusában került bejegyzésre 32 fő alapító taggal, a létszám folyamatosan emelkedik, 2007. december 31-i nappal 1016 fő tagja van. Hat kistérségi körzeti csoportban folytatja munkáját. Egyesületünk elnöksége 5 tagból áll, előre meghatározott munkaterv szerint dolgozik, kéthavonta tartja elnökségi üléseit. Saját tulajdonú, 61 m2-es ingatlannal rendelkezik. Elsősorban a működési területén élő vak, aliglátó vagy gyengénlátó (a továbbiakban együtt: látássérült) személyek érdekeinek védelmét és képviseletét, életviteli nehézségeikkel és problémáikkal kapcsolatos ügyek intézését vállalja fel, nevesítve:

  • képviseli és védelmezi a látássérültek érdekeit más szervek előtt, szükség esetén segítséget nyújt a jogsérelmek orvoslásához, életviteli nehézségek leküzdéséhez,
  • információs és tanácsadói szolgálatot működtet annak érdekében, hogy a felmerülő igényeket az egyesület koordinálni tudja,
  • kapcsolatfelvétel és együttműködés a hasonló célkitűzéseket megvalósító intézményekkel, szervezetekkel,
  • kapcsolatfelvétel és együttműködés a látássérültek érdekében eljáró hazai és nemzetközi szervezetekkel, szakemberekkel,
  • felvilágosító tevékenység, rendszeres tájékoztatók szervezése mind a tagok, mind a közvélemény felé,
  • elősegíti a működési területén élő látássérültek rehabilitációját, oktatását, művelődését és társadalmi integrációját.

Egyesületünk közhasznú céljai megvalósítása érdekében segédeszközöket adományoz. Végzünk felvilágosító tevékenységet, melyek az egészséges életmód kialakítására és a betegségmegelőzésére irányulnak. 

Együttműködést alakítottunk ki a megyében működő társ – fogyatékos szervezetekkel, civil közösségekkel, nyugdíjas klubokkal is.

Hosszú évek óta partnerszervezet a Békés Megyei Könyvtár, mely az Egyesület tagjainak segítséget nyújt a „hangos könyvtár” szolgáltatásainak igénybevételéhez, valamit közösségi rendezvényeinknek helyszín biztosításában.
Kapcsolatfelvétel történt a helyi médiapartnerekkel is, így rendszeresen nyilvánosság elé kerülnek az Egyesület programjai, közérdekű felhívásai, mindazok az események, melyek a társadalommal történő megismertetésünkhöz és elfogadtatásunkhoz alkalmasak.
Határon túli együttműködési kapcsolatot alakítottunk ki a romániai Nemlátók Reménysége Alapítvánnyal és a kassai Vakok és Gyengénlátók Kerületi Központtal. Célunk: megismertetni egy új országot tagságunkkal, ezzel is gazdagítva ismereteiket, tudásukat. A program folytatását indokoltnak tartottuk, hiszen nagy segítséget jelent Egyesületünk tevékenységében a szomszédos országok fogyatékos programja. Közös szakmai fórumokat, kurzusokat rendezünk, melyeken a nyilvánosságot bevonva biztosítjuk, hogy a közvélemény, az egészséges emberek társadalma megismerje a vakok és gyengénlátók életkörülményeit, elfogadtatásuk, beilleszkedésük lehetséges alternatíváit. 

Egyesületünk működése óta törekszik arra, hogy társadalmi párbeszédet folytasson a társadalom egészével, annak érdekében, hogy az egészséges emberek, az épek közössége elfogadja a vakok és gyengénlátók fogyatékosságának, hátrányának leküzdése érdekében tett erőfeszítéseit.

Rehabilitációs szolgáltatás beindítása:

2008-ban indítottuk el az elemi rehabilitációs szolgáltatást Békéscsabán, az illetékességi területen élő látássérültek részére. A szándékot az indokolta egyrészt, hogy a fogyatékkal élő emberek mindennapi életükben ugyanolyan egyéni választási lehetőséggel rendelkezzenek, mint az ép emberek, másrészt, hogy megkapják az életvitelükhöz szükséges, megfelelő szintű biztonságot, függetlenséget és szabadságot. A rehabilitáció során az a cél, hogy a látássérült egészségi állapotát stabilizáljuk, élethelyzetét elfogadva önállóan, rendezetten élni és boldogulni tudjon, családjával együtt megőrizhesse társadalmi kapcsolatait, ne kerüljön perifériára. Fontos, hogy segítséget kapjon megváltozott mentális és szociális helyzete jobbításához. A hetente történő foglalkozások alkalmával látástréner, pszichológus, szociális munkás szakemberek foglalkoznak a rehabilitációba bevont látássérültekkel az Egyesületünk székházában és más helyszíneken. A rehabilitációhoz egyre több segédeszközt kívánunk beszerezni, hogy a látássérültek minél jobban megtanulják a mindennapi életvitelt segítő eszközök használatát.

Kulturális, szabadidős tevékenységeink.

Egyesületünknek évtizedek óta működik művészeti csoportja, akik zenés-verses műsorprogramot állítanak össze az év jeles ünnepeire. Fontos, hogy tagjaink részére minden évben színvonalas, tartalmas programokat állítsunk össze, mely megfelel érdeklődési körüknek. A látássérültek részére szervezett programjaink célkitűzése, hogy kimozdítsuk tagjainkat a megszokott életvitelükből, kellemes élménnyel tegyük gazdagabbá, és erősítsük az Egyesületünk közösségformáló erejét. (Farsang, Anyák napja, Idősek világnapja, Fehér Bot napja, Karácsonyi hangverseny, stb.) 

Látássérült tagjaink igénylik az ilyen jellegű rendezvények, kirándulások szervezését. Fogyatékosságukból adódóan önállóan nehezen tudnak kirándulásokon részt venni. Igénylik a szervezést és a személyes segítést. Az eltelt évek sikeres közös programjai: Budapest Szent István Bazilika, Magyar Állami Operaház, Ópusztaszer Feszti körkép, Gyopárosfürdő, Gödöllő – Máriabesenyő, Szlovákia, Erdély, stb.

A 2007-es, 2008-as évben az érdekvédelmi tevékenységet több szakmai fórum, konferencia megrendezésével szélesítettük ki, annak érdekében, hogy hatékonyabban fellépjünk a látássérültek esélyegyenlősége, akadály-mentesítése mellett, és a diszkrimináció ellen. Minden olyan kezdeményezést támogatunk és ösztönzünk, melyek a társadalmi párbeszéd eszközével eredményesen segítik a sorstársaink szociális, mentális és munkaerő-piaci helyzetét, továbbá szerveztünk és szervezünk olyan szakmai képzéseket kistérségi körzeti csoportvezetőink és önkénteseink számára, melyek elősegítik a humánerőforrás kapacitásnövelését. A meghívott szakmai előadók többek között a megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztatási esélyeiről és akkreditált foglalkoztatásáról, a szociális ellátások és támogatások, az esélyegyenlőség és jogérvényesítés, a rehabilitációs járadék, az életviteli tanácsadás és egészségügyi mérések témáiban tartottak és tartanak rendszeresen informatív képzéseket Egyesületünkben. Motivációnk az, hogy a látássérültek számára létfontosságú, erős és hatékony érdekvédelmi szervezetünket erősítsük, valamint számukra színvonalas szolgáltatásokat nyújtsunk, önfenntartásukról gondoskodjunk, és közösen projekteket, pályázati programokat valósítsunk meg. A látássérültek társadalmi marginalizálódása több problémára vezethető vissza. E problémák komplex kezelését, egyes fontos területeinek gondját sem az állami, sem az önkormányzati szervek, sem a különböző szolgáltató rendszerek nem képesek maguktól megoldani, ehhez mindenképpen a látássérültek aktív részvétele szükséges. 

Ezen törekvések jegyében valósítottuk meg a következő szakmai programokat:

  • 2007. október: Látássérültek önálló életvitelét segítő eszközök bemutatója - egy hetes szakmai program Békéscsabán, 
  • 2008. március: "Nem látva is látszani" - kerekasztal fórum Békéscsabán, a megyében működő döntéshozói intézmények, hivatalok, szolgáltató szervek vezetőivel, téma: a diszkrimináció és az esélyegyenlőség a látássérültek életvitelében,
  • 2008. április: 3 napos szakmai képzés Békéscsabán az Egyesület 6 kistérségi körzeti csoportvezetői és önkéntes aktivistái részére, téma: Békés megye társadalmi párbeszédének szélesítése, fejlesztése, a civil szektorral való együttműködés bővítése,
  • 2008. május: 3 napos országos intézményi információs napok Budapesten az országos szövetséggel közös rendezésben a döntéshozóknak, állami intézmények vezetőinek, téma: pozitív példák bemutatása a látássérültek esélyegyenlőségének megismertetésére,
  • 2008. szeptember: 3 napos speciális képzés Egerben a látássérültek érdekvédelmi egyesületei vezetőinek, tréninggel egybekötve, az országos szövetséggel közös rendezésben, téma: vezetői készségek, HR menedzsment, önismeret, csapatépítés, konfliktuskezelés az érdekvédelemben.

 

2024 Vakok és Gyengénlátók Békés Megyei Egyesülete - Készítette: PixelRain.hu